Home / Fixed Inductors / CTCDRH64BF-180M
minImg
CTCDRH64BF-180M
Central Technologies
Product No:
CTCDRH64BF-180M
Description:
18UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 240mOhm Max
Inductance 18 µH