Home / Fixed Inductors / CTCDRH6D38F-270N
minImg
CTCDRH6D38F-270N
Central Technologies
Product No:
CTCDRH6D38F-270N
Description:
27UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 110°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 109mOhm Max
Inductance 27 µH