Home / Fixed Inductors / CTCDRH73BF-391M
minImg
CTCDRH73BF-391M
Central Technologies
Product No:
CTCDRH73BF-391M
Description:
390UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 260 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.9Ohm Max
Inductance 390 µH