Home / Fixed Inductors / CTCDRH74CF-680M
minImg
CTCDRH74CF-680M
Central Technologies
Product No:
CTCDRH74CF-680M
Description:
68UH SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) 690mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±20%
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 380mOhm Max
Inductance 68 µH