CTCH114F-120M
Central Technologies
Product No:
CTCH114F-120M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Description:
12A RADIAL LEAD FIXED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 3.9A
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.567" (14.40mm)
Tolerance ±20%
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Radial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 35mOhm Max
Inductance 12 µH