CTDO1608CF-152
Central Technologies
Product No:
CTDO1608CF-152
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
1.5 UH 20% SMD POWER INDUCTOR
In Stock : 2157
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) 2.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.8 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.259" L x 0.175" W (6.58mm x 4.45mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 50mOhm
Inductance 1.5 µH
Series CTDO1608F
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 115MHz