CTDO5022PF-222
Central Technologies
Product No:
CTDO5022PF-222
Description:
2.2UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) 16A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 7.1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.718" L x 0.600" W (18.24mm x 15.24mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 14mOhm
Inductance 2.2 µH
Series CTDO5022PF
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 80MHz