CTDR1F-560K
Central Technologies
Product No:
CTDR1F-560K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
56UH RADIAL DRUM CORE INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) 2.8A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±10%
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.669" Dia (17.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Radial, Vertical Cylinder
Ratings -
DC Resistance (DCR) 69mOhm Max
Inductance 56 µH