CTEP125UF-0R8M
Central Technologies
Product No:
CTEP125UF-0R8M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
0.8UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) 27.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Tolerance ±20%
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.508" L x 0.508" W (12.90mm x 12.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.5mOhm Max
Inductance 800 nH