CTGS137F-181K
Central Technologies
Product No:
CTGS137F-181K
Description:
180UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 18 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.287" (7.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 280mOhm
Inductance 180 µH
Series CTGS137F
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 4MHz