CTGS32F-5R6M
Central Technologies
Product No:
CTGS32F-5R6M
Description:
5.6UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 18 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Inductance 5.6 µH
Series CTGS32F
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 42MHz