CTGS53F-222J
Central Technologies
Product No:
CTGS53F-222J
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
220UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 53mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 40 @ 252kHz
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Tolerance ±5%
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.177" W (5.00mm x 4.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 22Ohm Max
Inductance 2.2 mH
Series CTGS53F
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 2.3MHz