CTGS53F-681K
Central Technologies
Product No:
CTGS53F-681K
Description:
6800UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 140mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 30 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Tolerance ±10%
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.177" W (5.00mm x 4.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 7.5Ohm Max
Inductance 680 µH
Series CTGS53F
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 3.9MHz