CTGS54F-1R2M
Central Technologies
Product No:
CTGS54F-1R2M
Description:
1.2UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.2 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Inductance 1.2 µH