CTGS75F-5R6M
Central Technologies
Product No:
CTGS75F-5R6M
Description:
5.6UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) 3.3A
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±20%
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Inductance 5.6 µH