CTH6EF-1R2K
Central Technologies
Product No:
CTH6EF-1R2K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
1.2UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 2.7A
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 3.2 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Inductance 1.2 µH
Series CTH6F
Type Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 170MHz