CTH6VF-121K
Central Technologies
Product No:
CTH6VF-121K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
120UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 270mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 470 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 900mOhm Max
Inductance 120 µH
Series CTH6F
Type Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 3.9MHz