CTH7RF-120K
Central Technologies
Product No:
CTH7RF-120K
Package:
Radial
Description:
12UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.6A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.567" (14.40mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.300" Dia (7.62mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Radial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Inductance 12 µH
Series CTH7RF
Type -
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant 16MHz