CTH7VF-100K
Central Technologies
Product No:
CTH7VF-100K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
10UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4.1A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.270" Dia x 0.602" L (6.85mm x 15.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max
Inductance 10 µH
Series CTH7VF
Type Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 17MHz