CTH7VF-561K
Central Technologies
Product No:
CTH7VF-561K
Package:
Axial
Description:
560UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 540mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 320 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.270" Dia x 0.602" L (6.85mm x 15.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Inductance 560 µH
Series CTH7VF
Type Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 1MHz