CTH8F-270K
Central Technologies
Product No:
CTH8F-270K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
27UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
In Stock : 20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.36A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 27mOhm Max
Inductance 27 µH
Series CTH8F
Type -
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 9MHz