CTH8VF-150K
Central Technologies
Product No:
CTH8VF-150K
Description:
15UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 7.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.449" Dia x 0.898" L (11.40mm x 22.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Inductance 15 µH
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 14MHz