CTH8VF-680K
Central Technologies
Product No:
CTH8VF-680K
Package:
Axial
Description:
68UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 2.5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.449" Dia x 0.898" L (11.40mm x 22.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Inductance 68 µH
Series CTH8VF
Type Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 5MHz