Home / Fixed Inductors / CTIHSM5832F-182K
minImg
CTIHSM5832F-182K
Central Technologies
Product No:
CTIHSM5832F-182K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
SMD
Description:
1800UH SMD MOLDED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 250mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.285" (7.24mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 160 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.638" L x 0.320" W (16.20mm x 8.13mm)
Product Status Active
Supplier Device Package SMD
Ratings -
DC Resistance (DCR) 8.66Ohm Max
Inductance 1.8 mH