CTLC0450B
Essentra Components
Product No:
CTLC0450B
Manufacturer:
Essentra Components
Description:
LADDER TIE BLACK 225LBS 1.476'
User Guide
Tensile Strength 225 lbs (102.06 kg)
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Black
Material Stainless Steel 316, PVC Coated
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Obsolete
Series Alliance Plastics, CTLC
Wire/Cable Tie Type Ladder
Shelf Life Start -
Mfr Essentra Components
Features PVC Coated
Shelf Life -
Length - Actual 1.476' (450.00mm)
Package Bulk
Width 0.276" (7.01mm)
Length - Approximate 17.75"
Bundle Diameter 5.71" (145.00mm)