Home / Fixed Inductors / CTLL1005SF-8N2K
minImg
CTLL1005SF-8N2K
Central Technologies
Product No:
CTLL1005SF-8N2K
Package:
0402
Description:
8.2NH SMD CER MULTIL INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 300 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings -
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Inductance 8.2 nH
Series CTLL1005SF
Type Multilayer
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 3.6GHz