Home / Fixed Inductors / CTLQ1206NF-1R0K
minImg
CTLQ1206NF-1R0K
Central Technologies
Product No:
CTLQ1206NF-1R0K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1206
Description:
1.0UH 175MA SMD WW INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq 35 @ 10MHz
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 175 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings -
DC Resistance (DCR) 630mOhm Max
Inductance 1 µH
Series CTLQ1206NF
Type Wirewound
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Frequency - Self Resonant 100MHz