Home / Fixed Inductors / CTLQ1210NF-5R6K
minImg
CTLQ1210NF-5R6K
Central Technologies
Product No:
CTLQ1210NF-5R6K
Package:
1210
Description:
5.6UH 250MA SMD WW INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq 20 @ 1MHz
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 250 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Inductance 5.6 µH
Series CTLQ1210NF
Type Wirewound
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant 28MHz