Home / Fixed Inductors / CTLQ1812NF-561J
minImg
CTLQ1812NF-561J
Central Technologies
Product No:
CTLQ1812NF-561J
Package:
1812
Description:
560UH 70MA SMD WW INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 40 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 70 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1812
Ratings -
DC Resistance (DCR) 14.5Ohm Max
Inductance 560 µH
Series CTLQ1812NF
Type Wirewound
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Frequency - Self Resonant 2.7MHz