Home / Fixed Inductors / CTLV4015SF-2R2N
minImg
CTLV4015SF-2R2N
Central Technologies
Product No:
CTLV4015SF-2R2N
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1616
Description:
2.2UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.34A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.07 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1616
Ratings -
DC Resistance (DCR) 54mOhm
Inductance 2.2 µH