Home / Fixed Inductors / CTLV5040SF-2R2M
minImg
CTLV5040SF-2R2M
Central Technologies
Product No:
CTLV5040SF-2R2M
Package:
2020
Description:
2.2UH SMD POWER INDUCTOR
In Stock : 15
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 6.12A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.05 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2020
Ratings -
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Inductance 2.2 µH