Home / Fixed Inductors / CTLVC4012F-3R3M
minImg
CTLVC4012F-3R3M
Central Technologies
Product No:
CTLVC4012F-3R3M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
3.3UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.17A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.26 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 90mOhm
Inductance 3.3 µH