Home / Fixed Inductors / CTLVC4026F-220N
minImg
CTLVC4026F-220N
Central Technologies
Product No:
CTLVC4026F-220N
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1616
Description:
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 770mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 900 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1616
Ratings -
DC Resistance (DCR) 230mOhm Max
Inductance 22 µH