Home / Fixed Inductors / CTLVC6028F-2R7N
minImg
CTLVC6028F-2R7N
Central Technologies
Product No:
CTLVC6028F-2R7N
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
2424
Description:
2.7UH SMD POWER INDUCTOR
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4.41A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.33 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2424
Ratings -
DC Resistance (DCR) 26mOhm
Inductance 2.7 µH