Home / Fixed Inductors / CTLVC8040F-2R2N
minImg
CTLVC8040F-2R2N
Central Technologies
Product No:
CTLVC8040F-2R2N
Description:
2.2UH SMD POWER INDUCTOR
In Stock : 2015
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 8.28A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 6.48 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 11.5mOhm
Inductance 2.2 µH