Home / Fixed Inductors / CTLVH2012F-6R8M
minImg
CTLVH2012F-6R8M
Central Technologies
Product No:
CTLVH2012F-6R8M
Package:
0806
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 920 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0806
Ratings -
DC Resistance (DCR) 380mOhm Max
Inductance 6.8 µH
Series CTLVH2012F
Type -
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Frequency - Self Resonant 20MHz