CTM2474F-391L
Central Technologies
Product No:
CTM2474F-391L
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
390UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 320mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 680 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 770mOhm Max
Inductance 390 µH