CTM2F-621M
Central Technologies
Product No:
CTM2F-621M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
620UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz
Q @ Freq 65 @ 790kHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 93 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.52mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 26Ohm Max
Inductance 620 µH
Series CTM2F
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 3.3MHz