CTM3F-1R0M
Central Technologies
Product No:
CTM3F-1R0M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
1.0UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Q @ Freq 40 @ 25MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 930 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.190" Dia x 0.441" L (4.82mm x 11.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 290mOhm Max
Inductance 1 µH
Series CTM3F
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 200MHz