CTMC1008F-150J
Central Technologies
Product No:
CTMC1008F-150J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1008
Description:
15UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq 25 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 140 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings -
DC Resistance (DCR) 4.4Ohm Max
Inductance 15 µH
Series CTMC1008F
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 26MHz