Home / Fixed Inductors / CTMC1210SF-180M
minImg
CTMC1210SF-180M
Central Technologies
Product No:
CTMC1210SF-180M
Package:
1210
Description:
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 120 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.3Ohm Max
Inductance 18 µH
Series CTMC1210SF
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant 22MHz