CTML0805F-6R8K
Central Technologies
Product No:
CTML0805F-6R8K
Package:
0805
Description:
6.8UH FER MULTIL SHLD INDUCTOR
In Stock : 100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 4 MHz
Q @ Freq 50 @ 4MHz
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 15 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Inductance 6.8 µH
Series CTML0805F
Type Multilayer
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 29MHz