Home / Fixed Inductors / CTMLP100805F-2R2N
minImg
CTMLP100805F-2R2N
Central Technologies
Product No:
CTMLP100805F-2R2N
Package:
1008
Description:
2.2UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 700mA
Inductance Frequency - Test 3 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings -
DC Resistance (DCR) 100mOhm
Inductance 2.2 µH