Home / Fixed Inductors / CTMMP2208F-2R2M
minImg
CTMMP2208F-2R2M
Central Technologies
Product No:
CTMMP2208F-2R2M
Description:
SMD Shielded Power Inductor
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.213" L x 0.224" W (5.40mm x 5.70mm)
Product Status Active
DC Resistance (DCR) 45mOhm
Inductance 2.2 µH