Home / Fixed Inductors / CTMPH121004F-R47M
minImg
CTMPH121004F-R47M
Central Technologies
Product No:
CTMPH121004F-R47M
Package:
1210
Description:
0.47UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Ratings -
DC Resistance (DCR) 24mOhm Max
Inductance 470 nH