Home / Fixed Inductors / CTMSS1278F-100M
minImg
CTMSS1278F-100M
Central Technologies
Product No:
CTMSS1278F-100M
Description:
10UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max
Inductance 10 µH
Series CTMSS1278F
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 17MHz