Home / Fixed Inductors / CTMSS1278F-102K
minImg
CTMSS1278F-102K
Central Technologies
Product No:
CTMSS1278F-102K
Description:
1000UH SMD SHLDED POWR INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 850mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 680 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.7Ohm Max
Inductance 1 mH
Series CTMSS1278F
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 1.3MHz