Home / Fixed Inductors / CTPCI7045F-331M
minImg
CTPCI7045F-331M
Central Technologies
Product No:
CTPCI7045F-331M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 450mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 580 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 960mOhm Max
Inductance 330 µH