CTS1F-1R8J
Central Technologies
Product No:
CTS1F-1R8J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
1.8UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 29 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 705 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.260" L (2.80mm x 6.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 360mOhm Max
Inductance 1.8 µH
Series CTS1F
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 118MHz