CTS4F-120J
Central Technologies
Product No:
CTS4F-120J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Description:
12UH XIALSHIELDED INDUCTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 368mA
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz
Q @ Freq 50 @ 2.5MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 368 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.7Ohm Max
Inductance 12 µH
Series CTS4F
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 47MHz